ul. Kijowska 7c
91 422 32 84 kontakt@spas-combat.pl
Zamów u nas!

Dowiedz się, jak radzić sobie z zespołem hiperemii kannabinoidowej

Wnioski: Długotrwałe stosowanie marihuany o wysokim poziomie THC może powodować zespół hiperemii kannabinoidowej. Antymdłościowa marihuana może zamienić się w mdłości i wymioty z powodu nadmiernego używania marihuany z przewagą THC. CHS można zazwyczaj podzielić na fazę prodromalną, fazę hiperemii i fazę zdrowienia.Wymioty są głównym objawem CHS, jednak należy czytać i kształcić się, aby być świadomym wszystkich możliwości. Chociaż istnieją środki zaradcze na tę chorobę, ale unikanie używania marihuany THC jest jedynym trwałym rozwiązaniem.

Termin zespół hiperemii kannabinoidowej (CHS) może brzmieć dziwnie dla wielu osób. Powodem, dla którego wiele osób jeszcze nie wie o tym zespole jest to, że jest on rzadki. Chociaż media kilkakrotnie donosiły o przypadkach CHS, to jednak występuje on rzadko i jako taki jest nieznany wielu użytkownikom marihuany.

CHS występuje głównie u długotrwałych, znaczących użytkowników marihuany o wysokim poziomie THC. Pierwszy przypadek CHS został opisany w literaturze medycznej w 2004 r.

SPIS TREŚCI

  • Jakie są faktyczne przyczyny zespołu hiperemii kannabinoidowej?
  • Zrozumienie objawów związanych z CHS
  • W jaki sposób diagnozuje się CHS?
  • Myśl końcowa

Jakie są rzeczywiste przyczyny zespołu hiperemii kannabinoidowej?

Zanim zaczniesz mówić o leczeniu zespołu hiperemii kannabinoidowej, powinieneś poznać przyczynę tego stanu.

Jak już wcześniej wspomniano, używanie marihuany ma bardzo złożony wpływ na ludzki organizm. Oprócz faktu, że ludzki przewód pokarmowy posiada pewne cząsteczki, które reagują na THC i inne substancje pokrewne, naukowcy wciąż starają się zrozumieć, w jaki sposób konopie prowadzą do CHS u niektórych użytkowników.

O ile ludzki mózg jest przedmiotem troski, o tyle działanie marihuany wydaje się być odwrotne. Zazwyczaj CHS powoduje u ofiar problemy zdrowotne w postaci wymiotów i mdłości. Od pierwszego użycia marihuany, sygnały płynące z mózgu mogą okazać się bardzo istotne. Na początku efekt może okazać się przeciw nudnościom. Ale w miarę dalszego używania marihuany, niektóre receptory w mózgu mogą przestać reagować na efekt działania marihuany, w taki sam sposób, w jaki miałoby to miejsce w innym przypadku. W związku z tym, ten brak reakcji w receptorach mózgu może być przyczyną takich nawracających wymiotów, które dotykają osoby cierpiące na CHS.

Chociaż powyższa analiza oferuje pewne wyjaśnienia, co powoduje CHS u niektórych użytkowników marihuany, nie jest jeszcze jasne i zrozumiałe, dlaczego zespół ten dotyka niektórych długotrwałych użytkowników, podczas gdy innych nie dotyka w ogóle.

Zrozumienie objawów związanych z CHS

Osoby używające konopi indyjskich, które cierpią z powodu skutków CHS, doświadczają powtarzających się lub nagłych sesji wymiotów. Zdarza się, że podczas tych epizodów niektóre osoby cierpiące na CHS nie doświadczają żadnych objawów. W większości przypadków pracownicy służby zdrowia zazwyczaj dzielą objawy zespołu hiperemii kannabinoidowej na trzy różne etapy. Etapy te znane są jako:

Faza prodromalna (prodromiczna)

Faza prodromalna lub prodromiczna to etap, w którym objawy pojawiają się we wczesnych godzinach porannych w postaci nudności i bólu brzucha. W tej fazie niektórzy cierpiący kultywują również strach lub tendencję do wymiotów i dyskomfort w spożywaniu pokarmów. Jednak większość osób cierpiących w tej fazie zachowuje zdrowe nawyki żywieniowe w tej pierwszej fazie. Jak na ironię, niektórzy cierpiący uciekają się do zażywania większej ilości konopi indyjskich (marihuany) w przekonaniu, że złagodzi to lub zaradzi mdłościom. Faza prodromalna nie ma określonego czasu występowania, ale jej skutki mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy, a nawet lat.

Faza hiperemii

Objawy zespołu hiperemii kannabinoidowej, które występują w tej fazie mogą obejmować ból brzucha, ciągłe nudności, nawracające sesje wymiotów, ograniczenie spożycia pokarmu i przedłużającą się utratę wagi oraz odwodnienie (objawy związane z utratą płynów).

Podczas fazy hiperemetycznej, poziom wymiotów jest w większości przypadków wysoki i poważnie przytłaczający. W ciągu dnia w tej fazie wiele osób cierpiących na zespół bierze kąpiel z użyciem gorącej wody. Odkrywają one, że gorące prysznice pozwalają im odczuć ulgę w dolegliwościach związanych z mdłościami. Wyjaśnieniem tego może być sposób, w jaki podgrzana temperatura gorącej wody wpływa na "podwzgórze", które jest wrażliwą częścią ich mózgu. Podwzgórze jest odpowiedzialne za regulację temperatury i wymiotów. Jednakże, podczas fazy hiperemetycznej, pierwszą rzeczą, którą większość osób cierpiących na CHS zazwyczaj robi jest szukanie pomocy medycznej.

Jedną z charakterystycznych cech fazy hiperemicznej jest to, że objawy mogą dręczyć ofiarę aż do całkowitego wycofania się z używania marihuany. Dopiero wtedy rozpoczyna się faza zdrowienia.

Tak więc, jeśli myślisz o leczeniu zespołu hiperemii kannabinoidowej, musisz rozważyć wdrożenie fazy hiperemetycznej.

Faza zdrowienia

Faza zdrowienia to czas, kiedy system zaczyna odchodzić. Ofiara może powrócić do zdrowych nawyków żywieniowych. Pełne wyzdrowienie może trwać kilka dni lub kilka miesięcy, w zależności od osoby, której dotyczy. Jednak objawy powrócą, jeśli osoba cierpiąca na CHS ponownie zacznie używać marihuany.

W jaki sposób diagnozuje się CHS?

Pamiętaj, że powiedzieliśmy, iż powtarzające się wymioty są istotnym objawem CHS. Należy jednak pamiętać, że wiele innych problemów zdrowotnych niż CHS może powodować wymioty. Dlatego też, aby postawić właściwą diagnozę, lekarz specjalista może poprosić o więcej informacji na temat charakteru objawów, w tym wcześniejszych problemów zdrowotnych. W takim przypadku lekarz specjalista może przeprowadzić serię badań fizykalnych, w tym badanie żołądka.

Dodatkowo, lekarz może zażądać więcej badań w celu wyeliminowania innych możliwych przyczyn, które wywołują wymioty w Twoim stanie zdrowia. Jeszcze bardziej prawdopodobne jest to w przypadku osób z nagłymi przypadkami zdrowotnymi. Biorąc pod uwagę inne objawy, badania, które należy przeprowadzić mogą również obejmować:

  • Test na obecność elektrolitów
  • Badanie krwi pod kątem infekcji i anemii
  • Test na enzymy wątroby i trzustki, jako sposób na sprawdzenie zdrowia tych narządów
  • Analiza moczu w celu sprawdzenia przyczyn lub infekcji układu moczowego
  • Badanie w celu potwierdzenia, czy jest ciąża
  • Zdjęcia rentgenowskie brzucha, w celu poszukiwania ewentualnych blokad
  • Badanie przesiewowe na obecność narkotyków lub leków - jako sposób sprawdzenia wymiotów pod wpływem narkotyków
  • Tomografia komputerowa głowy - aby sprawdzić, czy przyczyną wymiotów nie jest układ nerwowy, oraz
  • Górny test endoskopii - aby mieć dogłębny wgląd w przełyk i żołądek pod kątem wszelkich problemów, które mogłyby ewentualnie wywołać wymioty

Wyzwania i czynniki wskazujące na zespół hiperemii kannabinoidowej

CHS jest świeżo odkrytym zjawiskiem, co sprawia, że nie jest znane wielu pracownikom służby zdrowia. Ponieważ większość pracowników służby zdrowia o tym nie wie, trudno jest im to wykryć na czas, nawet w ciągu kilku lat. Niezależnie od tego, ktoś przeszkolony w dziedzinie gastroenterologa jest w lepszej formie, aby postawić właściwą diagnozę.

Oto kilka czynników, które pokazują, że masz CHS:

  • Jesteś długotrwałym, codziennym i cotygodniowym użytkownikiem marihuany
  • Odczuwasz bóle w brzuchu
  • Doświadczasz powtarzających się, silnych mdłości i wymiotów
  • Czujesz się mniej niespokojny po użyciu gorącej wody pod prysznicem

Zwróć uwagę, że powyższe czynniki nie są jedynym potwierdzeniem diagnozy. Diagnoza jest lepiej potwierdzona, gdy następuje poprawa po zaprzestaniu używania marihuany.

Leczenie stosowane u osób cierpiących na CHS

Osoby z objawami CHS mogą być zobowiązane do spędzenia pewnego czasu w szpitalu w celu uzyskania pomocy medycznej. W fazie hiperemetycznej pacjentowi mogą być podawane następujące leki:

  • Leki zmniejszające częstotliwość wymiotów
  • Dożylne (IV) uzupełnianie płynów w celu przeciwdziałania odwodnieniu
  • Podawanie leków przeciwbólowych
  • Leczenie dyskomfortu żołądkowego i stanu zapalnego za pomocą pompy protonowej
  • Częste kąpiele w ciepłej wodzie
  • Nakładanie kremu z kapsaicyną (wiadomo, że działa tak samo jak gorący prysznic) na brzuch, aby zmniejszyć ból i skutki nudności

Podczas gdy objawy zwykle ustępują po jednym lub dwóch dniach leczenia, z wyjątkiem sytuacji, w których marihuana jest używana wcześniej, najlepszą opcją dla pełnego wyzdrowienia jest całkowite powstrzymanie się od używania marihuany przez pacjenta.

Myśl końcowa

Mówi się, że we wszystkich aspektach lepiej zapobiegać niż leczyć, i to jest prawda, jeśli chodzi o leczenie CHS. Zespół ten jest rzadki i może trwać kilka lat, aby rozwinąć się u większości ludzi. Ale gdy tylko zauważysz któryś z tych objawów, rozpocznij proces zdrowienia od całkowitego odstawienia marihuany.

Pamiętaj, że zdrowie to bogactwo i nie ma dla niego duplikatu.