ul. Kijowska 7c
91 422 32 84 kontakt@spas-combat.pl
Zamów u nas!

Co Kamala Harris ma do powiedzenia na temat prawa dotyczącego marihuany?

Demokratyczna senator z Kalifornii, Kamala Harris jest kandydatką do zatłoczonego już grona kandydatów na prezydenta w 2020 roku. W 2016 roku Harris została wybrana na posła do Kongresu Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego była również byłym prokuratorem generalnym Kalifornii i byłym prokuratorem okręgowym San Francisco. W swojej karierze zwracała się i skupiała na rzadko reprezentowanych grupach, takich jak kobiety, osoby kolorowe i Amerykanie z niższej klasy społecznej. W przeszłości często dezorientowała ludzi i swoich zwolenników, wahając się między niektórymi stanowiskami politycznymi. Mimo to, jej silna osobowość i umiejętności debatowania sprawiły, że w krótkim czasie stała się czołową kandydatką.

Jest dość otwarta w kwestii zdrowia matek, popiera zakaz używania karabinów szturmowych. Oprócz tego, wyraziła nawet swoje poparcie dla Zielonego Nowego Ładu (Green New Deal), który jest proponowanym środkiem i regulacją stworzoną w celu podejścia do zmian klimatycznych i ogromnych podziałów ekonomicznych. Mówiąc o Zielonych, jej stanowisko w sprawie bardzo odmiennego "zielonego" tematu - marihuany - było w przeszłości w pewnym sensie w bardzo szarej strefie. W trakcie swojej kariery zawodowej, pomiędzy Prokuratorem Generalnym Kalifornii a Senatem USA, była znana z tego, że wielokrotnie zmieniała swoje stanowisko.

W tym roku, wraz z Jerrym Nadlerem, który jest przewodniczącym Izby Sądowniczej, Harris ogłosiła postępowy projekt ustawy, która w zasadzie zdekryminalizowałaby posiadanie marihuany na poziomie federalnym. Ustawa nosi nazwę Marijuana Opportunity Reinvestment and Expungement Act. Wielu demokratów z 2020 roku popiera ten połączony wysiłek Harrisa i Nadlera. Ustawa nakłada 5% podatek federalny na firmy sprzedające marihuanę. Podatek ten zostałby wykorzystany do finansowania programów grantowych, które pomagają ludziom, którzy w przeszłości byli niesłusznie karani za posiadanie marihuany.

Harris była kiedyś przeciwna legalizacji marihuany, kiedy była prokuratorem okręgowym w San Francisco. Dlatego też ogłoszenie tego projektu ustawy stanowi ostatni zwrot w zmiennym stanowisku Harris w sprawie legalizacji marihuany. Pomimo zmiennego stanowiska w sprawie marihuany w przeszłości, Harris dała jasno do zrozumienia, że popiera dekryminalizację marihuany. W książce "The Truths We Told", którą napisała Harris, stwierdza i debatuje, że używanie marihuany powinno być zdekryminalizowane. Dalej stwierdza: "Musimy zalegalizować marihuanę i uregulować ją. I musimy usunąć wykroczenia związane z marihuaną bez użycia przemocy z kartotek milionów ludzi, którzy zostali aresztowani i osadzeni w więzieniach, aby mogli wrócić do swojego życia."