ul. Kijowska 7c
91 422 32 84 kontakt@spas-combat.pl
Zamów u nas!

Niebezpieczne THC, czyli zgubny wpływ konopi na ludzką pamięć

THC a pamięćCzym jest THC? To skrót od nazwy tetrahydrokannabinol. To niebezpieczny składnik konopi palonych przez narkomanów. Występuje w każdej odmianie, choć w niektórych gatunkach jego stężenie jest szczególnie wysokie i niebezpieczne. Czy można go w jakiś sposób zneutralizować? Badacze przeprowadzili szereg testów, by potwierdzić jego zły wpływ między innymi na ludzką pamięć, a pośrednio także i na nasze zdrowie psychiczne. Zatem kto pali marihuanę musi mieć się na baczności!

Czym dokładnie jest THC?

Tetrahydrokannabinol (w skrócie THC) jest jednym ze składników występujących w konopi – we wszystkich jej odmianach, choć nie w każdej w takiej samej ilości. Jest wyjątkowo groźny dla człowieka, choć to właśnie on odpowiada za pojawiający się po wypaleniu "skręta" stan euforyczny. Dlaczego jest więc groźny? Oczywiście, nie chodzi w tym przypadku o zagrożenie, które pojawia się w trakcie podobnego stanu (na przykład ktoś może uważać, że umie latać i wyskoczyć z okna). Chodzi również o bardziej prawdopodobne skutki, czyli między innymi wpływ na zdrowie psychiczne oraz problemy z pamięcią krótkotrwałą. Już wcześniej zaobserwowano, że marihuana działa w podobny sposób, jednak nie wiedziano dlaczego. Po przeprowadzonych testach okazało się, iż to właśnie THC wpływa negatywnie na pamięć. Czy da się jakoś ów składnik zneutralizować?

Czym jest kannabidiol?

Wszystkie odmiany konopi posiadają również inny składnik, który nie tylko nie wpływa znacząco na zdrowie człowieka (między innymi nie wywołuje żadnych kłopotów z pamięcią), lecz także neutralizuje zgubny wpływ THC na nasz organizm. Jest to kannabidiol, który jednakże nie w każdej odmianie występuje w dość dużej ilości, by niwelować zagrożenie jakie THC stwarza. Najmniej jest go w tej odmianie konopi, którą nazywa się skunem. Najwięcej zaś między innymi w haszyszu.

Badania

wpływ marihuany na pamięćPod kierownictwem Valerie Curran, psychofarmakolog z London University College, przeprowadzono odpowiednie badania, mające potwierdzić lub obalić stawianą przez naukowców tezę, jakoby konopie wpływały na procesy pamięciowe. Teza ta została potwierdzona, a związku z owymi problemami upatruje się właśnie w THC. Badania zostały przeprowadzone na grupie 134 ochotników, przy czym po testach, które dotyczyły ich zdolności pamięciowych, zbadano również susz, jaki wypalali, w celu poznania jego składu.